TOP-8 European Modern Series Qualifier

Вашему вниманию предлагаются деклисты топа European Modern Series Qualifier, прошедшего в Одессе 21 июля 2019.
В турнире приняли участие 18 человек.

1st Place. Murager Sharipov (Mono Red Phoenix)

[Main]
[Lands]
15  Mountain
1  Fiery Islet
2  Sunbaked Canyon
[Spells]
4  Monastery Swiftspear
4  Soul-Scar Mage
4  Arclight Phoenix
2  Bedlam Reveler
4  Faithless Looting
4  Gut Shot
3  Lava Dart
4  Lava Spike
4  Lightning Bolt
1  Finale of Promise
4  Manamorphose
4  Light Up the Stage

[Sideboard]
2  Tormods Crypt
1  Blood Moon
2  Surgical Extraction
2  Abrade
2  Shrine of Burning Rage
2  Smash to Smithereens
2  Flame Slash
2  Anger of the Gods

2nd Place. Timur Lomadze (UrzaTron)

[Main]
[Lands]
2  Wastes
1  Cavern of Souls
2  Ghost Quarter
1  Scavenger Grounds
4  Eldrazi Temple
2  Blast Zone
4  Urzas Mine
4  Urzas Power Plant
4  Urzas Tower
[Spells]
3  Walking Ballista
4  Matter Reshaper
4  Thought-Knot Seer
4  Reality Smasher
2  Endbringer
4  Chalice of the Void
4  Expedition Map
2  Mind Stone
2  All Is Dust
1  Dismember
4  Karn, the Great Creator
2  Ugin, the Ineffable

[Sideboard]
1  Spellskite
1  Tormods Crypt
1  Basilisk Collar
1  Liquimetal Coating
1  Sorcerous Spyglass
1  Crucible of Worlds
1  Ensnaring Bridge
1  Trinisphere
1  Orbs of Warding
1  Mycosynth Lattice
2  Spatial Contortion
2  Warping Wail
1  Dismember

Top 4. Denys Shchelkonogov (Meow)

[Main]
[Lands]
2  Island
1  Mountain
1  Plains
2  Arid Mesa
1  Celestial Colonnade
4  Flooded Strand
1  Glacial Fortress
2  Hallowed Fountain
1  Sacred Foundry
4  Scalding Tarn
2  Steam Vents
1  Sulfur Falls
[Spells]
4  Path to Exile
2  Spell Pierce
3  Lightning Bolt
2  Remand
3  Snapcaster Mage
2  Spreading Seas
2  Lightning Helix
1  Force of Negation
3  Narset, Parter of Veils
2  Anger of the Gods
4  Teferi, Time Raveler
3  Saheeli Rai
3  Felidar Guardian
2  Jace, the Mind Sculptor
2  Serum Visions

[Sideboard]
2  Rest in Peace
2  Stony Silence
1  Dispel
1  Force of Negation
2  Cryptic Command
1  Alpine Moon
2  Detention Sphere
2  Supreme Verdict
2  Wear//Tear

Top 4. Eugene Gontaev (UrzaTron)

[Main]
[Lands]
2  Wastes
2  Blast Zone
4  Eldrazi Temple
1  Ghost Quarter
1  Sea Gate Wreckage
1  Scavenger Grounds
1  Cavern of Souls
4  Urzas Mine
4  Urzas Power Plant
4  Urzas Tower
[Spells]
4  Karn, the Great Creator
2  Mind Stone
4  Expedition Map
4  Chalice of the Void
1  Ugin, the Ineffable
2  All Is Dust
2  Dismember
2  Endbringer
4  Matter Reshaper
4  Thought-Knot Seer
4  Reality Smasher
3  Walking Ballista

[Sideboard]
1  Tormods Crypt
2  Spatial Contortion
1  Liquimetal Coating
1  Relic of Progenitus
1  Crucible of Worlds
1  Walking Ballista
1  Ensnaring Bridge
1  Sorcerous Spyglass
1  Mycosynth Lattice
1  Basilisk Collar
4  Grafdiggers Cage

Top 8. Maxim Sorokin (Dredge)

[Main]
[Lands]
2  Mountain
1  Swamp
1  Forest
1  Island
1  Bloodstained Mire
1  Windswept Heath
2  Wooded Foothills
1  Overgrown Tomb
1  Ghost Quarter
1  Blood Crypt
1  Cinder Glade
1  Smoldering Marsh
4  Copperline Gorge
1  Steam Vents
1  Sheltered Thicket
[Spells]
2  Golgari Thug
3  Life from the Loam
4  Bloodghast
4  Prized Amalgam
2  Conflagrate
2  Darkblast
4  Cathartic Reunion
4  Creeping Chill
4  Stinkweed Imp
4  Narcomoeba
4  Faithless Looting
2  Lightning Axe
1  Assassins Trophy

[Sideboard]
2  Naturalize
1  Natures Claim
1  Cindervines
3  Ancient Grudge
1  Blast Zone
1  Lightning Axe
1  Assassins Trophy

Top 8. Nikita Sosnov (Esper Mentor)

[Main]
[Lands]
2  Darkslick Shores
4  Flooded Strand
1  Godless Shrine
2  Hallowed Fountain
4  Polluted Delta
2  Watery Grave
2  Snow-Covered Island
1  Snow-Covered Swamp
1  Snow-Covered Plains
[Spells]
3  Jace, Vryns Prodigy
4  Monastery Mentor
4  Snapcaster Mage
4  Fatal Push
2  Force of Negation
4  Opt
3  Path to Exile
1  Spell Pierce
1  Surgical Extraction
2  Inquisition of Kozilek
4  Serum Visions
4  Thoughtseize
3  Unearth
2  Teferi, Time Raveler

[Sideboard]
2  Fulminator Mage
1  Kalitas, Traitor of Ghet
1  Plague Engineer
1  Celestial Purge
1  Disdainful Stroke
1  Dovins Veto
1  Kayas Guile
1  Ravenous Trap
2  Collective Brutality
1  Damnation
1  Engineered Explosives
1  Kaya, Orzhov Usurper
1  Narset, Parter of Veils

Top 8. Alexey Pryazhnikov (Rakdos Aggro)

[Main]
[Lands]
4  Snow-Covered Mountain
1  Snow-Covered Swamp
4  Blackcleave Cliffs
1  Arid Mesa
3  Blood Crypt
4  Bloodstained Mire
1  Marsh Flats
1  Scalding Tarn
[Spells]
4  Unearth
4  Lightning Bolt
1  Kolaghans Command
4  Thoughtseize
4  Inquisition of Kozilek
4  Faithless Looting
2  Seasoned Pyromancer
1  Young Pyromancer
3  Dreadhorde Arcanist
2  Fatal Push
4  Lightning Skelemental
1  Ball Lightning
4  Thunderkin Awakener
3  Fulminator Mage

[Sideboard]
2  Dreadbore
2  Collective Brutality
1  Surgical Extraction
1  Tormods Crypt
1  Fulminator Mage
3  Abrade
2  Liliana of the Veil

Top 8. Oleksandr Gerasymenko (BUG Shadow)

[Main]
[Lands]
1  Island
1  Swamp
1  Forest
1  Misty Rainforest
4  Verdant Catacombs
4  Polluted Delta
2  Overgrown Tomb
2  Watery Grave
1  Breeding Pool
1  Nurturing Peatland
1  Waterlogged Grove
[Spells]
4  Tarmogoyf
4  Street Wraith
4  Deaths Shadow
4  Thoughtseize
4  Inquisition of Kozilek
4  Stubborn Denial
4  Mishras Bauble
3  Liliana of the Veil
3  Fatal Push
3  Assassins Trophy
2  Dismember
2  Snapcaster Mage

[Sideboard]
1  Fatal Push
4  Leyline of the Void
1  Liliana, the Last Hope
2  Collective Brutality
2  Ceremonious Rejection
2  Disdainful Stroke
1  Jace, the Mind Sculptor
1  Painful Truths
1  Maelstrom Pulse

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *