Top 8 decklists Odessa Open 2016

Вашему вниманию предлагаются топ 8 деклистов Odessa Open, прошедшего 20-21 августа 2016.

[deck title=1st Place. Iurii Babych (Izzet Machinegun)]
[Lands]
*3 Island
*9 Mountain
*1 Geier Reach Sanitarium
*3 Highland Lake
*4 Shivan Reef
*4 Wandering Fumarole
[/Lands]
[Creatures]
*2 Jace, Vryn’s Prodigy
*4 Thermo-Alchemist
*3 Thing in the Ice
[/Creatures]
[Spells]
*4 Collective Defiance
*1 Dispel
*4 Fevered Visions
*3 Fiery Impulse
*4 Fiery Temper
*4 Incendiary Flow
*3 Lightning Axe
*1 Negate
*1 Tormenting Voice
*2 Unsubstantiate
[/Spells]
[Sideboard]
*1 Bedlam Reveler
*1 Dispel
*1 Fiery Impulse
*3 Goldnight Castigator
*1 Lightning Axe
*2 Nahiri’s Wrath
*1 Negate
*2 Pieces of the Puzzle
*2 Spell Shrivel
*1 Summary Dismissal
[/Sideboard]
[/deck]
[deck title=2nd Place. Nikita Sosnov (UW Spirits)]
[Lands]
*7 Island
*8 Plains
*1 Geier Reach Sanitarium
*4 Port Town
*4 Prairie Stream
[/Lands]
[Creatures]
*4 Archangel Avacyn
*2 Elder Deep-Fiend
*2 Knight of the White Orchid
*2 Mausoleum Wanderer
*4 Rattlechains
*4 Selfless Spirit
*4 Spell Queller
[/Creatures]
[Spells]
*3 Clash of Wills
*2 Declaration in Stone
*2 Jace, Unraveler of Secrets
*3 Ojutai’s Command
*1 Scatter to the Winds
*3 Stasis Snare
[/Spells]
[Sideboard]
*1 Declaration in Stone
*1 Geier Reach Sanitarium
*3 Gideon, Ally of Zendikar
*2 Mausoleum Wanderer
*2 Negate
*3 Planar Outburst
*1 Scatter to the Winds
*2 Summary Dismissal
[/Sideboard]
[/deck]
[deck title=Top 4. Alexey Antonenko (Bant Company)]
[Lands]
*3 Forest
*1 Island
*5 Plains
*4 Evolving Wilds
*3 Fortified Village
*2 Lumbering Falls
*3 Prairie Stream
*4 Yavimaya Coast
[/Lands]
[Creatures]
*1 Archangel Avacyn
*4 Duskwatch Recruiter
*1 Elder Deep-Fiend
*1 Jace, Vryn’s Prodigy
*2 Nissa, Vastwood Seer
*4 Reflector Mage
*3 Selfless Spirit
*4 Spell Queller
*4 Sylvan Advocate
*3 Tireless Tracker
[/Creatures]
[Spells]
*4 Collected Company
*3 Clash of Wills
*1 Ojutai’s Command
[/Spells]
[Sideboard]
*4 Dromoka’s Command
*1 Elder Deep-Fiend
*1 Jace, Vryn’s Prodigy
*2 Lambholt Pacifist
*1 Ojutai’s Command
*1 Selfless Spirit
*1 Summary Dismissal
*1 Tamiyo, Field Researcher
*1 Tireless Tracker
*2 Tragic Arrogance
[/Sideboard]
[/deck]
[deck title=Top 4. Andrey Pochekuev (White Weenie)]
[Lands]
*13 Plains
*4 Battlefield Forge
*1 Needle Spires
[/Lands]
[Creatures]
*2 Anointer of Champions
*4 Dragon Hunter
*3 Expedition Envoy
*1 Hanweir Militia Captain
*4 Knight of the White Orchid
*3 Kytheon, Hero of Akros
*4 Town Gossipmonger
*4 Thalia’s Lieutenant
*4 Thraben Inspector
[/Creatures]
[Spells]
*4 Always Watching
*4 Declaration in Stone
*3 Gryff’s Boon
*2 Lithomancer’s Focus
[/Spells]
[Sideboard]
*1 Gryff’s Boon
*3 Needle Spires
*4 Reckless Bushwhacker
*2 Selfless Spirit
*2 Stasis Snare
*3 Thalia, Heretic Cathar
[/Sideboard]
[/deck]
[deck title=Top8. Evgeny Gordienko (BW Control)]
[Lands]
*4 Plains
*8 Swamp
*2 Blighted Fen
*4 Caves of Koilos
*4 Forsaken Sanctuary
*4 Shambling Vent
[/Lands]
[Spells]
*1 Anguished Unmaking
*4 Gideon, Ally of Zendikar
*4 Grasp of Darkness
*3 Languish
*3 Liliana, the Last Hope
*3 Oath of Liliana
*2 Ob Nixilis Reignited
*1 Planar Outburst
*3 Read the Bones
*2 Ruinous Path
*2 Sorin, Grim Nemesis
*4 Transgress the Mind
*2 Ultimate Price
[/Spells]
[Sideboard]
*1 Anguished Unmaking
*2 Dead Weight
*3 Duress
*2 Hallowed Moonlight
*2 Infinite Obliteration
*2 Kalitas, Traitor of Ghet
*1 Linvala, the Preserver
*1 Planar Outburst
*1 Read the Bones
[/Sideboard]
[/deck]
[deck title=Top 8. Andrey Polodienko (Bant Company)]
[Lands]
*4 Forest
*1 Island
*4 Plains
*4 Evolving Wilds
*3 Fortified Village
*2 Lumbering Falls
*3 Prairie Stream
*4 Yavimaya Coast
[/Lands]
[Creatures]
*2 Archangel Avacyn
*3 Duskwatch Recruiter
*2 Jace, Vryn’s Prodigy
*2 Nissa, Vastwood Seer
*4 Reflector Mage
*3 Selfless Spirit
*4 Spell Queller
*4 Sylvan Advocate
*3 Tireless Tracker
[/Creatures]
[Spells]
*4 Collected Company
*4 Dromoka’s Command
[/Spells]
[Sideboard]
*1 Aerial Volley
*1 Clash of Wills
*2 Declaration in Stone
*1 Elder Deep-Fiend
*2 Negate
*2 Ojutai’s Command
*1 Selfless Spirit
*1 Summary Dismissal
*2 Thalia, Heretic Cathar
*2 Tragic Arrogance
[/Sideboard]
[/deck]
[deck title=Top 8. Mihail Mihno (Mono U Prison)]
[Lands]
*20 Island
*4 Sunken Hollow
[/Lands]
[Spells]
*4 Anticipate
*3 Day’s Undoing
*4 Engulf the Shore
*4 Hydrolash
*4 Jace’s Sanctum
*4 Nagging Thoughts
*4 Part the Waterveil
*4 Pore Over the Pages
*4 Prism Ring
*1 Rise from the Tides
[/Spells]
[Sideboard]
*2 Dragonlord Silumgar
*1 Invasive Surgery
*1 Jace, Unraveler of Secrets
*4 Negate
*1 Sphinx of the Final Word
*2 Stratus Dancer
*4 Thing in the Ice
[/Sideboard]
[/deck]
[deck title=Top 8. Alexander Kornilov (Boros Angels)]
[Lands]
*4 Mountain
*5 Plains
*4 Battlefield Forge
*4 Drownyard Temple
*1 Geier Reach Sanitarium
*4 Needle Spires
*4 Stone Quarry
[/Lands]
[Creatures]
*2 Archangel Avacyn
*2 Bruna, the Fading Light
*3 Gisela, the Broken Blade
*1 Linvala, the Preserver
*2 Thalia’s Lancers
*4 Thraben Inspector
[/Creatures]
[Spells]
*2 Blessed Alliance
*1 Descend upon the Sinful
*4 Fiery Temper
*4 Galvanic Bombardment
*3 Lightning Axe
*3 Nahiri, the Harbinger
*3 Stasis Snare
[/Spells]
[Sideboard]
*2 Collective Effort
*2 Hallowed Moonlight
*3 Kozilek’s Return
*4 Rending Volley
*1 Stasis Snare
*3 Weaver of Lightning
[/Sideboard]
[/deck]

One thought on “Top 8 decklists Odessa Open 2016”

  1. 7 разных дек. Да и компании не совсем одинаковые – с разным ожиданием метагейма в мейне.
    Даром некоторые ныли, что нужен модерн.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *